.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://www.zg.ak.org.pl/index.php/component/content/?view=featured Thu, 27 Jul 2017 09:47:07 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wszyscy wspieramy odbudowę Katedry – Matki Kościołów naszej diecezji http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji

Wydarzenia związane z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. poruszyły nas wszystkich, także członków Akcji Katolickiej. JE Biskup Tadeusz Lityński Zielonogórsko - Gorzowski w liście związanym z pożarem katedry, przywołał zawołanie spoczywającego w katedrze sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty: „Ut omnes unum sint” – „Aby wszyscy byli jedno”. To przywołanie jest wyjątkowo wymowne. Dlatego też zachęcam, wszystkich członków Akcji Katolickiej do jeszcze głębszego zrozumienia tej jedności i włączenia się w tak potrzebną pomoc w odbudowie naszej świątyni.

Ufam, że wspólnymi siłami, a nade wszystko z Bożą pomocą, gorzowska katedra odzyska swój blask: „Bramy Jerozolimy będą odbudowane, […] rozbrzmiewać będą pieśniami wesela, a wszystkie jej domy zawołają: «Alleluja, niech będzie uwielbiony Bóg Izraela!»” (Tb 13, 17.18). napisał nasz pełen nadziei Biskup Tadeusz.

Remont wieży może kosztować około 10 mln zł – poinformował ks. Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przekazał także, że katedra będzie zamknięta maksymalnie rok.

Ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii zielonogórsko-gorzowskiej, poinformował że otwarto już dwa konta: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek bankowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek bankowy gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Jednocześnie przekazuję prośbę, aby inicjatorzy akcji pomocowych przed rozpoczęciem zbierania środków finansowych uzyskali aprobatę własnego proboszcza. W ten sposób darczyńcy będą mieli pewność, że przekazane przez nich środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na odbudowę katedry.

Za wszelkie dary i inicjatywy poczynione na ten cel, z góry Wam wszystkim serdecznie dziękuję.

 

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 16 Jul 2017 04:19:06 +0000
Przekaż dalej. Zajrzyj do szafy i wybierz właściwe ubranie. http://www.zg.ak.org.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie http://www.zg.ak.org.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie

 

Letnie wakacje w pełni. To czas kiedy dokonuje się wiele odwiedzin. Do każdych staramy się właściwie przygotować. Nawiedzamy także wiele sanktuariów i kościołów. Udajemy się tam na krótką modlitwę, Mszę św. czy inne nabożeństwo. W świątyni odwiedzamy osobę wyjątkowo ważną – Boga.

Na ten właśnie szczególny czas odwiedzin, Akcja Katolicka pragnie zwrócić szczególną uwagę przypominając o godnym stosownym stroju, wykorzystując do tego zapoczątkowaną kilka lat temu kampanię. Nie wypada bowiem odwiedzać kościoła w stroju przeznaczonym na plażę czy boisko. Zrezygnujmy z przysłowiowych krótkich spodenek i roznegliżowanej bluzeczki. Zadbajmy o to, aby nasz strój nie wywoływał zgorszenia czy lekceważenia. O ile domową szafę mamy pod ręką, to do wakacyjnej walizki spakujmy jeden strój świąteczny. Doskonałą opcją do letnich sukienek i bluzek jest wzięcie lekkiego szalu, który można narzucić na ramiona i plecy.

Dawniej normy obyczajowe były tak sztywne i powszechnie znane, że ludziom rzadko zdarzało się popełnienie faux pas w dziedzinie ubioru „do przysłowiowego lekarza i kościoła”. Niezależnie czy to mężczyzna czy kobieta. Dziś doskonale wiemy jak ubrać się na spotkanie biznesowe, wizytę towarzyską czy uroczyste odwiedziny. Dlatego zachęcamy dziadków i rodziców a szczególnie kobiety, by od siebie wymagać i być przykładem dla dzieci by kształtować w nich wrażliwość, która pomoże im świadomie dobierać strój do kościoła.

Trzeba sobie uświadomić, że na niedzielną Mszę świętą, nasze wspólnotowe spotkanie z Bogiem, przychodzą osoby w różnym wieku, różnych stanów i o różnej wrażliwości. Wszyscy jesteśmy razem, wpływamy na siebie i oddziałujemy. Kapłani, którzy odprawiają Mszę świętą, spowiadają, udzielają komunii. Obok nas spotkamy siostry zakonne, osoby starsze, dorastającą młodzież, ojców i matki z małymi dziećmi. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by ten czas i przestrzeń były wolne od tego, co je może zakłócić lub znieważyć. Zajrzyjmy do szafy, na pewno mamy się w co ubrać.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

]]>
Wyróżnione Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Sun, 16 Jul 2017 04:30:07 +0000
Nic o nas bez nas http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/630-nic-o-nas-bez-nas http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/630-nic-o-nas-bez-nas

 

Stara to prawda, ale ciągle aktualna i można by rzec, że w myśl tej zasady zostały zorganizowane w pierwszy weekend lipcowy, w Warszawie warsztaty medialne dla członków Akcji Katolickiej.

W dzisiejszym świecie nie do wyobrażenia jest już życie bez obecności i posługiwania się mediami elektronicznymi na co dzień. Wszelka komunikacja międzyludzka oparta od lat na piśmie drukowanym typu prasa, odezwy, książki, biuletyny lub radio i telewizja, powiększona została o internet i telefon komórkowy. Dziś dyskusja i przekaz informacyjny odbywają się na Facebooku i Twitterze, na wielu portalach społecznościowych i nie powinno na nich zabraknąć członków Akcji Katolickiej. Wychodzimy z założenia, że włączając się w aktywne życie nie tylko religijne, ale chcąc być obecnym w życiu swoich społeczności, każda diecezja winna mieć swojego rzecznika do kontaktów z mediami.

Stąd wyniknęła ogromna potrzeba, by przejść szkolenie w zakresie posługiwania się tymi wszystkimi współczesnymi narzędziami medialnymi.

W Warszawie spotkaliśmy się z kilkoma fachowcami parającymi się na co dzień zagadnieniami medioznawczymi, a także bezpośrednio się nimi posługującymi. Trudno tutaj relacjonować cały przebieg spotkania, bo zgodnie z zasłyszaną tam opinią fachowców – percepcja współczesnego człowieka jest „niecierpliwa”. Powinniśmy podawać informacje w sposób krótki, zwięzły i przejrzysty, unikać sprawozdań.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu diecezji, w tym Akcję Katolicką Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej reprezentowali Bożena Krukowska i Marek Witkowski.

B. Krukowska

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 16 Jul 2017 04:42:12 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000