.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://zg.ak.org.pl/index.php/component/content/?view=featured Sun, 24 Sep 2017 22:52:20 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl „Nas interesuje progres” http://zg.ak.org.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/634-nas-interesuje-progres http://zg.ak.org.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/634-nas-interesuje-progres

W dniach 8-10 września 2017 r. członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu na rekolekcjach głoszonych przez ks. prof. US dr hab. Grzegorza Chojnackiego. Przedmiotem rozważań były objawienia fatimskie: ich historia, przesłanie i aktualność. W rekolekcjach uczestniczyły osoby z kilkunastu parafialnych Oddziałów AK naszej diecezji. Gościem specjalnym uczestników rekolekcji był nasz duszpasterz J. E. Ks. Bp Tadeusz Lityński.

Ks. Bp poruszył tematy związane z peregrynacją Figury Matki Bożej Fatimskiej, które odbywać się będą w naszej diecezji do 8 października. Nasz pasterz nawiązał do tego, że jest to znak czasu, że jeżeli przyjdzie ratunek to tylko przez Maryję! Ponadto przywołał słowa papieża Franciszka, który zaleca abyśmy ten maryjny kult rozwijali. Ponadto Ks. Bp zauważył, że czas rekolekcji to czas najbardziej odpowiedni dla członków AK. Podzielił się też radosnymi informacjami z życia naszej diecezji, które miały ostatnio miejsce. Oto premier Beata Szydło zdecydowała o zwiększeniu budżetu wojewody lubuskiego o środki, które zostaną przeznaczone na remont gorzowskiej katedry. W Żarach nasi diecezjanie świętowali 100-lecie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP oraz 25-lecie Domu Samotnej Matki, w którego murach tak wiele samotnych matek znalazło przytulne miejsce. Ks. Bp zaznaczył, że istotna jest formacja, ale także podprowadzanie innych do ołtarza na przykładzie Abrahama, który wyprowadził lud, zbudował ołtarz i wzywał imienia Pana. My też musimy dbać ażeby poprzez własną formację podprowadzać innych do ołtarza.

]]>
Wyróżnione Rekolekcje Formacja Wed, 13 Sep 2017 19:47:22 +0000
Nowy rok szkolny rozpoczęty! http://zg.ak.org.pl/index.php/zespol-szkol-katolickich/informacje-z-zsk/633-nowy-rok-szkolny-rozpoczety http://zg.ak.org.pl/index.php/zespol-szkol-katolickich/informacje-z-zsk/633-nowy-rok-szkolny-rozpoczety

Sprawa nauczania i wychowania młodego pokolenia stanowi ważne zadanie rodziny i Kościoła. Włącza się w to dzieło również bardzo szeroko Akcja Katolicka poprzez nauczycieli skupionych w naszym Stowarzyszeniu. Pod szyldem Akcji Katolickiej prowadzonych jest w całej Polsce wiele świetlic środowiskowych oraz bardzo wiele inicjatyw wychowawczych. Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej jest organem prowadzącym Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze. Jest to jedyna szkoła katolicka w Polsce prowadzona przez Akcję Katolicką.

Podobnie jak we wszystkich miastach Polski, nowy rok szkolny w zielonogórskim Zespole Szkół Katolickich Św. Stanisława Kostki, rozpoczynano od Mszy Św., której przewodniczył Prefekt szkoły ks. Aleksander Ryl. Bogu niech będą dzięki za jedyną szkołę katolicką w naszym mieście – powiedziała po zakończonej Eucharystii Urszula Furtak, prezes KIAK. W swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na cztery słowa umieszczone na szkolnym sztandarze Bóg – Honor – Ojczyzna – Nauka, wskazujące na kierunek wychowawczy podejmowany w Szkole.

]]>
Wyróżnione Informacje z Zespołu Szkół Katolickich Zespół Szkół Katolickich Thu, 07 Sep 2017 19:46:48 +0000
Za naszą Ojczyznę! http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne

Obserwując obecny dyskurs polityczny w Polsce dostrzegamy liczne pokłady niepokoju, które jak fala przenikają do struktur społecznych burząc jedność wśród ludzi. Jako członkowie Akcji Katolickiej, poszukujemy rozwiązań, aby wspomniany niepokój i lęk, który pochodzi z wnętrza człowieka, powstrzymać.

W trudnych okolicznościach szukamy wsparcia świętych patronów naszej Ojczyzny. Wielokrotnie wspierali nas w trudnych chwilach narodowych doświadczeń. I tym razem, kolejny raz na niewielkiej przestrzeni czasu, zachęcam do wielkiej jedności w modlitwie za przyczyną Św. Andrzeja Boboli. Ratował nasz kraj z wielu opresji niejednokrotnie. Przed Polską jawi się do wypełnienia dziejowa misja. Dlatego też zachęcam do modlitewnego szturmu, wierząc, że i tym razem nie może być inaczej.

Naszą nadzieję na rozwiązanie trudnych sytuacji w Ojczyźnie, wesprzyjmy sierpniowym darem abstynencji. Sami podejmijmy ten trud ale też zachęcajmy do niego innych.

Wiele uroczystości państwowych i religijnych, które przeżywamy w sierpniu przypominają nam o tym, że to dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało nabyte krwią, pracą i modlitwą wielu ludzi, dlatego tym bardziej, nie można go roztrwonić. Polityka, w którą wpisany jest spór, musi sobie uświadomić, że piękno demokracji, w swej istocie zawiera się w poszanowaniu różnorodności.

Idąc śladem apelu Kościoła w Polsce o dar abstynencji, zachęcam by ofiarować go również za naszą Polską rodzinę. Poprzez modlitwę wypraszajmy ład w sferze politycznej i społecznej.

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli

Urszula Furtak,
Prezes KIAK

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 06 Aug 2017 20:43:42 +0000
Wszyscy wspieramy odbudowę Katedry – Matki Kościołów naszej diecezji http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji

Wydarzenia związane z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. poruszyły nas wszystkich, także członków Akcji Katolickiej. JE Biskup Tadeusz Lityński Zielonogórsko - Gorzowski w liście związanym z pożarem katedry, przywołał zawołanie spoczywającego w katedrze sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty: „Ut omnes unum sint” – „Aby wszyscy byli jedno”. To przywołanie jest wyjątkowo wymowne. Dlatego też zachęcam, wszystkich członków Akcji Katolickiej do jeszcze głębszego zrozumienia tej jedności i włączenia się w tak potrzebną pomoc w odbudowie naszej świątyni.

Ufam, że wspólnymi siłami, a nade wszystko z Bożą pomocą, gorzowska katedra odzyska swój blask: „Bramy Jerozolimy będą odbudowane, […] rozbrzmiewać będą pieśniami wesela, a wszystkie jej domy zawołają: «Alleluja, niech będzie uwielbiony Bóg Izraela!»” (Tb 13, 17.18). napisał nasz pełen nadziei Biskup Tadeusz.

Remont wieży może kosztować około 10 mln zł – poinformował ks. Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przekazał także, że katedra będzie zamknięta maksymalnie rok.

Ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii zielonogórsko-gorzowskiej, poinformował że otwarto już dwa konta: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek bankowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek bankowy gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Jednocześnie przekazuję prośbę, aby inicjatorzy akcji pomocowych przed rozpoczęciem zbierania środków finansowych uzyskali aprobatę własnego proboszcza. W ten sposób darczyńcy będą mieli pewność, że przekazane przez nich środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na odbudowę katedry.

Za wszelkie dary i inicjatywy poczynione na ten cel, z góry Wam wszystkim serdecznie dziękuję.

 

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 16 Jul 2017 04:19:06 +0000
Przekaż dalej. Zajrzyj do szafy i wybierz właściwe ubranie. http://zg.ak.org.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie http://zg.ak.org.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie

 

Letnie wakacje w pełni. To czas kiedy dokonuje się wiele odwiedzin. Do każdych staramy się właściwie przygotować. Nawiedzamy także wiele sanktuariów i kościołów. Udajemy się tam na krótką modlitwę, Mszę św. czy inne nabożeństwo. W świątyni odwiedzamy osobę wyjątkowo ważną – Boga.

Na ten właśnie szczególny czas odwiedzin, Akcja Katolicka pragnie zwrócić szczególną uwagę przypominając o godnym stosownym stroju, wykorzystując do tego zapoczątkowaną kilka lat temu kampanię. Nie wypada bowiem odwiedzać kościoła w stroju przeznaczonym na plażę czy boisko. Zrezygnujmy z przysłowiowych krótkich spodenek i roznegliżowanej bluzeczki. Zadbajmy o to, aby nasz strój nie wywoływał zgorszenia czy lekceważenia. O ile domową szafę mamy pod ręką, to do wakacyjnej walizki spakujmy jeden strój świąteczny. Doskonałą opcją do letnich sukienek i bluzek jest wzięcie lekkiego szalu, który można narzucić na ramiona i plecy.

Dawniej normy obyczajowe były tak sztywne i powszechnie znane, że ludziom rzadko zdarzało się popełnienie faux pas w dziedzinie ubioru „do przysłowiowego lekarza i kościoła”. Niezależnie czy to mężczyzna czy kobieta. Dziś doskonale wiemy jak ubrać się na spotkanie biznesowe, wizytę towarzyską czy uroczyste odwiedziny. Dlatego zachęcamy dziadków i rodziców a szczególnie kobiety, by od siebie wymagać i być przykładem dla dzieci by kształtować w nich wrażliwość, która pomoże im świadomie dobierać strój do kościoła.

Trzeba sobie uświadomić, że na niedzielną Mszę świętą, nasze wspólnotowe spotkanie z Bogiem, przychodzą osoby w różnym wieku, różnych stanów i o różnej wrażliwości. Wszyscy jesteśmy razem, wpływamy na siebie i oddziałujemy. Kapłani, którzy odprawiają Mszę świętą, spowiadają, udzielają komunii. Obok nas spotkamy siostry zakonne, osoby starsze, dorastającą młodzież, ojców i matki z małymi dziećmi. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by ten czas i przestrzeń były wolne od tego, co je może zakłócić lub znieważyć. Zajrzyjmy do szafy, na pewno mamy się w co ubrać.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

]]>
Wyróżnione Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Sun, 16 Jul 2017 04:30:07 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000