.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Przed nami 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

„Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie”, to hasło towarzyszyć będzie 23. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, która odbędzie się 8 i 9 czerwca. Z racji przeżywania Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz podpisaniu przez papieża Franciszka 21 maja, dekretu o heroiczności cnót Prymasa Polski Kardynała Augusta Hlonda, pielgrzymowanie członków naszego stowarzyszenia przed Tron Królowej Polski, nabiera szczególnego znaczenia. To właśnie czcigodny Sługa Boży Kardynał Hlond, w czasie odzyskania przez Polskę niepodległości, zwracał uwagę na konieczność odbudowy państwa polskiego w oparciu o katolicką wiarę i moralność. W tym celu zainicjował Akcję Katolicką.

Służąc Bogu i Ojczyźnie w zjednoczeniu z Matką Chrystusa, przebywając w miejscu, o którym św. Jan Paweł II, mówił że: „tutaj zawsze byliśmy wolni!”, pragniemy na nowo zawierzyć Akcję Katolicką naszym patronom - świętemu Wojciechowi i świętemu Janowi Pawłowi II. Właśnie tutaj, na Jasnej Górze Zwycięstwa.

Przybywając na Jasną Górę, pragniemy również na nowo podjąć słowa Kardynała Hlonda, który do angażującego się w odbudowę państwowych i kościelnych struktur laikatu, wypowiedział bardzo znamienne słowa: „I dla nas wybiła godzina Akcji Katolickiej (…), by przygotować, ludzi katolickiego jutra w kraju”. W pielgrzymowaniu na Jasną Górę towarzyszyć nam będą zaplanowane wydarzenia w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny. W pierwszym dniu pielgrzymki, 8. czerwca (piątek), o godz. 17:00, w sali redakcji „Niedzieli”, przy ul. 3 Maja 12, dokonamy uroczystego otwarcia konferencji, podczas której referaty wygłoszą: ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz oraz Anna Rastawicka, z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W ramach podjętej współpracy z Prowincją Krakowską Ojców Kapucynów w roku Św. Ojca Pio, będziemy również gościć Dyrektora Obchodów Pana Andrzeja B. Piotrowicza. Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja panelowa. Następnie członkowie Akcji Katolickiej uczestniczyć będą w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczyć będzie: ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Po Apelu czuwanie nocne poprowadzi sandomierski DIAK, na które serdecznie zapraszamy.

9. czerwca o godz. 11:00, wszyscy członkowie Akcji Katolickiej, zgromadzą się w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny. Do przybyłych pielgrzymów słowo skierują nasi zaproszeni pasterze: J. E. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski oraz J.E bp Mirosław Milewski, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Tradycyjnie usłyszymy krótkie przemówienia zaproszonych gości oraz dokonamy wręczenia medali „Za dzieło apostolstwa”. Uroczystości w archikatedrze zakończy procesyjne przejście na Jasną Górę, gdzie o godz. 13:00 sprawowana będzie Eucharystia. Mszy św. na Szczycie przewodniczyć będzie J.E. bp Stefan Regmunt, Senior Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Raz jeszcze serdecznie zapraszam z pocztami sztandarowymi, licznymi emblematami Akcji Katolickiej Waszych diecezji. Ufam, że nie zabraknie również flag biało – czerwonych.

Podobnie jak w latach poprzednich organizujemy wspólny autokarowy wyjazd. Wszyscy pielgrzymi z naszej diecezji spotkają się w Zielonej Górze 08.06.2018, by o godz. 7.00 wyruszyć w kierunku Częstochowy. Do Częstochowy dotrzemy ok. godz. 15.00. Nocleg w domu Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza „Pasterzanki”, ul. Kordeckiego 15. W drogę powrotną z Częstochowy wyruszymy 09.06.2018 tj. w sobotę ok. godz. 16.00. Koszt ok. 180 zł. (transport, nocleg, obiad w piątek, śniadanie i obiad w sobotę). Zgłoszenia imienne przyjmuje sekretarz DIAK, tel. 694 454 454, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wraz z zapisem chętnych do udziału w pielgrzymce należy dokonać pełnej wpłaty na konto DIAK.

Wszystkim życzę, aby nie zabrakło nam ducha wiary, gorliwości i wytrwałości na pielgrzymim szlaku, pomimo pojawiających się problemów i niedogodności, które wpisane są przecież w ducha pielgrzymowania. Do radosnego spotkania.

Urszula Furtak,

prezes DIAK,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Program pielgrzymki w załączeniu.

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.