W obronie Krzyża stanowisko Zarządu Krajowego Instytutu AK

Uchwała Sejmu w obronie Krzyża

Uchwała Sejmu w obronie Krzyża

W obronie Krzyża stanowisko Zarządu Krajowego Instytutu AK

W obronie Krzyża stanowisko Zarządu Krajowego Instytutu AK

 

Tekst stanowiska ZKIAK - kliknij więcej.

 

 

 

W obronie Krzyża

Akcja Katolicka w Polsce wyraża stanowczy protest w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Człowieka w Strasburgu uznającego, że umieszczenie krzyży w szkołach narusza ?prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz godzi w wolność religijną uczniów?.

Wyrok ten jest dla nas, osób wierzących, członków stowarzyszenia, którego nadrzędnym celem jest formacja chrześcijańska, nie do przyjęcia, a jego uzasadnienie oceniamy jako oburzające i skandaliczne. My również upominamy się o prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym sumieniem. My również żądamy wolności religijnej i prawa do manifestowania naszych przekonań. Tego prawa próbuje się nam od lat odmawiać, a wyrok Trybunału w Strasburgu jest tylko jednym z przejawów działalności wrogiej Kościołowi.

Narzucanie laickiego sposobu myślenia oraz modelu życia bez Boga, jest pogwałceniem podstawowych praw człowieka, o które będziemy się zawsze upominać. Żaden trybunał nie może pozbawić nas wartości, w których zostaliśmy wychowani, i na których wyrosła kultura europejska. Krzyż jest jednym z najważniejszych symboli cywilizacji zachodniej, a atak skierowany przeciwko niemu, jest atakiem na miliony wyznawców naszej religii.

Masowe protesty, jakie mają miejsce we Włoszech, wieszanie krzyży nawet tam, gdzie dotąd ich nie było, świadczy o tym, że chrześcijanie nigdy nie wyrażą zgody na narzucanie im innego światopoglądu niż ich własny, a działania skierowane przeciw Kościołowi, jak między innymi wyrok Trybunału w Strasburgu, prowadzą jedynie do utraty zaufania wobec instytucji europejskich.

W imieniu Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Prezes Halina Szydełko

04-12-2009 r.

Za: www.ak.org.pl

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Uchwała Sejmu w obronie Krzyża

GŁOSOWANIE Nr 46 - POSIEDZENIE 55.
Dnia 03-12-2009 Godz. 09:21


Pkt 26. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.
Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Głosowało - 402        Za - 357      Przeciw - 40       Wstrzymało się - 5      Nie głosowało - 58

W przyjętej wczoraj specjalnej uchwale posłowie skrytykowali wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że krzyż wiszący we włoskiej szkole łamie prawo.

Sejm podkreśla, że:
- znak Krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw.

- wskazując na zasadniczy i pozytywny wkład chrześcijaństwa w rozwój praw osoby ludzkiej, kulturę narodów Europy i jedność naszego kontynentu.

- przypominając, że w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji,

- mając w pamięci słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w historycznym wystąpieniu w polskim Parlamencie w czerwcu 1999 roku o tym, że ?demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm, wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny i z tego względu ocenia krytycznie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujący obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członków Rady Europy o podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Za uchwałą opowiedziało się 357 posłów, przeciw było 40, od głosu wstrzymało się pięciu. Inicjatorem przyjęcia uchwały było koła Polska Plus.