.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Zapraszam do Św. Wojciecha - Patrona Polski i Akcji Katolickiej

Serdecznie zapraszam, wzorem roku poprzedniego, do wzięcia udziału w zaplanowanych przez Archidiecezję Gnieźnieńską tegorocznych uroczystościach świętowojciechowych. Odbędą się one w dniach 28 i 29 kwietnia i stanowić będą jednocześnie zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystościom przewodniczyć będzie delegat papieża Franciszka, kard. Vincent Nichols - arcybiskup Westminster, prymas Anglii i Walii.

Szczególnie gorąco zapraszam delegacje Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej wraz z pocztami sztandarowymi na główne uroczystości zaplanowane w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji, która przejdzie ulicami miasta, z kościoła pw. św. Michała Archanioła na Plac św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Eucharystię koncelebrować będą przybyli do Gniezna biskupi.

Dla Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 29.04.2018 (niedziela) zorganizowany zostanie wyjazd autokarowy z Zielonej Góry we wczesnych godzinach porannych. Powrót w godzinach wieczornych. Zgłoszenia do dnia 21.04.2018 przyjmuje sekretarz DIAK Ryszard Furtak. Koszt zależy od liczby uczestników i może się kształtować ok. 50 zł.

Program uroczystości - kliknij tutaj

Czytaj więcej: Zapraszam do Św....

Święta Zmartwychwstania Pańskiego

Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas by dać świadectwo wobec wszystkich ludzi o naszej wierze, by dzielić się radością ale też składać sobie nawzajem życzenia. W roku kiedy w sposób szczególny pochylamy się nad osobą Ducha świętego i z nowym spojrzeniem rozeznajemy Jego dary, dociera do nas to, że dzięki śmierci Jezusa na Krzyżu i Jego Zmartwychwstaniu stał się możliwy dar wylania Ducha Świętego. To On nieustannie działa w Kościele i w świecie. Wszystkim powołanym do Akcji Katolickiej, kapłanom oraz świeckim ale też coraz szerzej gromadzącym się wokół tego dzieła sympatykom, współpracownikom i partnerom życzymy by Pan niestrudzenie stwarzał w każdym z nas serce nowe i czyste, obdarzając naszego ducha swoimi łaskami: wiarą i nadzieją, miłością i radością, pokojem i wszelką dobrocią. 

ChrystusZmartwychwstał! Prawdziwie powstał! Alleluja!

W imieniu Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce, Urszula Furtak, prezes KIAK

Kapłaństwo wielka Boża łaska

W tym dniu w sposób szczególnej refleksji ogarniamy naszą myślą, wdzięczną modlitwą i szczerym podziękowaniem wszystkich Kapłanów, w wyjątkowy sposób Asystentów Akcji Katolickiej w całej Polsce! 

CzcigodniKapłani, dziękując Bogu za Was wszystkich, dziękujemy za Waszą obecność, troskę, za głoszenie Słowa, za poświęcony czas, za wskazywanie właściwych dróg, za Wasze dłonie, które udzielają nam błogosławieństwa, za wszelkie darowane dobro nam świeckim.

Św. Jan Maria Vianney mówił wprost: „Gdyby zniesiono sakrament święceń, nie mielibyśmy Pana. Któż Go złożył tam, w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął waszą duszę, gdy po raz pierwszy wkroczyła w życie? Kapłan. Kto ją karmi, by dać siłę na wypełnienie jej pielgrzymki? Kapłan. Któż ją przygotuje, by pojawiła się przed Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we Krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, zawsze kapłan. A jeśli ta dusza umiera ze względu na grzech, kto ją wskrzesi, kto da jej ciszę i pokój? Znowu kapłan… Po Bogu kapłan jest wszystkim!… On sam pojmie się w pełni dopiero w niebie.” 

Byćpowołanym, to wielka łaska od Boga. Dlatego pragniemy życzyć by Pan obdarzał Was swoją mocą, siłą i hojnością przewyższającą Wasze ludzkie pragnienia. 

WspierającWas naszym darem modlitwy, życzymy nieustannej radości i rozwijania w sobie umiłowania wybranej drogi. 

W imieniu Akcji Katolickiej w Polsce,

Urszula Furtak, prezes KIAK

Ojczyzno Ma – kolejna edycja konkursu

 W roku 2018 przypada 100 lecie odzyskania niepodległości Polski. W duchu odpowiedzialności za kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej, szczególnie  wśród młodego pokolenia, jako Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej podejmujemy po raz kolejny organizację Konkursu wiedzy patriotycznej pt. ,,Ojczyzno Ma”. W roku bieżącym do udziału w konkursie patriotycznym z wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie zapraszamy dzieci ze Szkół Podstawowych.

Konkurs przeprowadzony będzie jak w latach poprzednich w dwóch etapach: etap parafialny (maj 2018) i finał diecezjalny (Zielona Góra, listopad 2018). Prosimy o terminowe max. do 13.04.2018 zgłoszenie ilości dzieci biorących udział w I etapie. Wszelkich informacji udziela Bożena Stępniewska tel. 663 586 505  lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., która z ramienia DIAK kieruje konkursem. 

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz inne środowiska pragnące przyłączyć się do naszej inicjatywy zapraszamy do szerszego zaznajomienia się ze szczegółami konkursu.

Regulamin            Formularz zgłoszeniowy

Urszula Furtak, prezes DIAK

Bożena Stępniewska, koordynator

 

 

Wspierajmy projekt prawnej ochrony życia chorych, niepełnosprawnych nienarodzonych dzieci.

Apel do ludzi dobrej woli

W dniu 10 stycznia br. Sejm RP zdecydowaną większością głosów skierował do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”, który ma zapewnić prawną ochronę życia chorym, niepełnosprawnym nienarodzonym dzieciom.

Projekt ten cieszy się poparciem Episkopatu Polski, wspierają go szerokie kręgi obrońców życia człowieka.

Apelujemy o telefony, listy, e-maile do parlamentarzystów – Członków tej Komisji z postulatem szybkiego przegłosowania tego projektu i niezwłocznego skierowania go pod plenarne obrady Sejmu.

Twój głos przyspieszy uchwalenie prawa ratującego życie poczętych dzieci.

Urszula Furtak - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Paweł Wosicki - prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Antoni Zięba - prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

 

Poniżej zamieszczamy spis członków Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny:

plik PDF     plik DOC    

Ramowy terminarz spotkań DIAK 2018

Ramowy terminarz spotkań DIAK 2018  - do pobrania plik PDF

Na wzór Maryi zasłuchać się w słowo Boże. Diecezjalne spotkanie opłatkowe

13 stycznia Mszą Św. w Rokitniańskim Sanktuarium, pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego z udziałem ks. Asystentów, rozpoczęto spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Wzięli w nim udział członkowie Zarządu DIAK na czele z Prezes Akcji Katolickiej w Polsce oraz naszej diecezji a także licznie zgromadzeni przedstawiciele z 23 Parafialnych Oddziałów, z wielu rozległych stron naszej Diecezji.

Podczas homilii bp Tadeusz Lityński wskazał na potrzebę bycia świadkiem Boga we współczesnym świecie. Zachęcał by: „Sobie życzyć: bądź jak Bóg, czyli stań się człowiekiem.  Jakim człowiekiem? Żeby daleko nie szukać i odwołać się do znanej nam nauki katechizmowej – człowiekiem, który będzie realizował trzy cnoty boskie: wiarę, nadzieję i miłość” – mówił do nas. „Trzeba być człowiekiem wiary. Człowiek wiary to człowiek, który się modli, prowadzi dialog, który przez modlitwę jest w bliskości Boga. Biskup zachęcał nas do zaczerpnięcia przykładu i wsłuchania się, na wzór Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, w głos Boga. „Bóg pragnie nam podpowiedzieć, zaprosić, abyśmy szukali każdego dnia okazji do wsłuchiwania się w słowo Boże, do rozważania tego słowa. To ma nas odróżniać od ludzi tego świata. Co mogę zmienić jeszcze w swoim życiu, aby to zasłuchanie w Boga było jeszcze bardziej obecne w moim życiu? A jeśli będzie obecne zasłuchanie w Boże słowo, to tym samym będzie to poddanie się działaniu Ducha Świętego. Tego życzę z całego serca” – powiedział ks. biskup na zakończenie.

Po Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej oraz zaproszeni goście podzieli się opłatkiem, składając sobie wzajemne życzenia. Spotkanie opłatkowe ubogaciło radosne wspólne śpiewanie kolęd. Podczas spotkania Urszula Furtak oraz Stanisław Walner otrzymali od Wojewody Lubuskiego pamiątkowe statuetki za propagowanie i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju.

Ryszard Furtak, sekretarz DIAK

Czytaj więcej: Na wzór Maryi zasłuchać...

Komunikat Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 13.01.2018 r.

Członkowie Rady Diecezjalnego Instytutu AK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zebrani 13.01.2018 r. na swoim zwyczajnym posiedzeniu w Rokitnie podsumowali wydarzenia 2017 roku w wymiarze: parafialnym, diecezjalnym i krajowym, w które włączyli się członkowie AK naszej Diecezji. Podsumowano dwie tury rekolekcji, pielgrzymki w tym udział w krajowej pielgrzymce AK na Jasną Górę. W ramach wydarzeń kościoła diecezjalnego podkreślono udział w pierwszej uroczystości liturgicznej Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Członkowie AK aktywnie włączyli się w krajową inicjatywę „Różaniec do granic” a także uczestniczyli w Warszawie 22.10.2017 r. w uroczystości ogłoszenia Św. Jana Pawła II patronem AK w Polsce.

W minionym roku podjęto na stałe wpisane już w kalendarium zawody wędkarskie o puchar Biskupa Adama Dyczkowskiego, konkurs „Ojczyzno Ma” oraz Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Jako dar AK dla Niepodległej wydano Śpiewnik Pieśni Patriotycznej, który ubogaci obchody i wydarzenia patriotyczne. Pozytywnie podsumowano prowadzenie przez DIAK Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze. Jednak troską napawa fakt braku pomieszczeń klasowych dla dwóch oddziałów. W ZSK Św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze uczy się aktualnie 163 dzieci i tworzy on największą placówkę katolicką w diecezji.

Podczas Rady przyjęto sprawozdanie z działalności za rok 2017, plany oraz kalendarium na rok 2018, zawierające wiele inicjatyw z naciskiem na nieustannie pozostającą na pierwszym miejscu formacją.

Prezes DIAK oficjalne uruchomiła stronę DIAK na Facebook-u.

Mszą św. w Rokitniańskim Sanktuarium celebrowaną przez Księży Asystentów pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Tadeusza Lityńskiego, zakończono roboczą część Rady a jednocześnie rozpoczęto diecezjalne spotkanie opłatkowe.

Króluj nam Chryste!

W imieniu Rady DIAK
Przewodnicząca zebrania Rady DIAK

Anna Kasprzyk

Czytaj więcej: Komunikat Akcji...

Spotkanie Zarządu DIAK na koniec 2017 r.

Koniec każdego roku kalendarzowego jest okazją by podsumować mijający czas w pracy Akcji Katolickiej naszej Diecezji. Z Parafialnych Oddziałów otrzymaliśmy Sprawozdania z tego co wydarzyło się w ich Oddziałach a Zarząd DIAK sporządza z tych materiałów zbiorcze Sprawozdanie dla władz krajowych AK i przekazuje je do wiadomości naszego ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Czas biegnie jednak szybko i już musimy zaplanować nasze kalendarium na 2018 r. W dniu 13.01.2018 r. odbędzie się Rada DIAK i spotkanie opłatkowe członków AK w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Na Radzie podsumujemy to co wydarzyło się w mijającym roku, przyjmiemy plan działania na Nowy Rok a później podzielimy się opłatkiem i przekażemy sobie nawzajem życzenia świąteczno-noworoczne. Jeśli chodzi o spotkanie Zarządu DIAK to zbliżające się Boże Narodzenie dało nam okazję do podzielenia się opłatkiem i przekazania życzeń zdrowia, pomyślności w naszych rodzinach, pracy zawodowej i Oddziałach AK.

Ryszard Furtak


Czytaj więcej: Spotkanie Zarządu DIAK na...

Życzenia dla ks. Biskupa Adama Dyczkowskiego

Z wielką radością, co roku składamy wizytę ks. Biskupowi Adamowi Dyczkowskiemu w okresie przed Wigilią, aby złożyć Mu życzenia imieninowe. W bieżącym roku życzenia składaliśmy z przedstawicielami KSM-u – rodziną p. Brodzik. Solenizant z wielką radością spotyka się zawsze ze świeckimi, jest zainteresowany tym co dzieje się w Akcji Katolickiej i KSM-ie, nie wyobraża on sobie aby Kościół żył bez świeckich! Ks. Biskup z wielką uwagą zainteresował się zamierzeniami AK odnośnie świętowania 100-u lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w 2018 r.

Ryszard Furtak


Czytaj więcej: Życzenia dla ks. Biskupa...

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.