Wprowadzenie, cele, metody i środki AK
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 25 styczeń 2009 16:24
- Wprowadzenie
- Cele, metody i środki AK
Wprowadzenie
Po raz pierwszy nazwą Akcja Katolicka posłużył się Papież Pius X w motu proprio z 18.12.1903 r. Do czasu wybuchu II wojny światowej Akcja rozwinęła się wspaniale w Polsce. Później mieliśmy kilkadziesiąt lat przerwy działalności stowarzyszenia. W styczniu 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich do starań o reaktywowanie struktur Akcji Katolickiej w III Rzeczpospolitej.
Od początku istnienia w diecezji naszego, reaktywowanego stowarzyszenia, pragnieniem pierwszego prezesa oraz Zarządu było odpowiednie przekazanie wiedzy na temat Akcji wszystkim członkom, kandydatom i duchownym. Czynione to było poprzez rozprowadzane biuletyny krajowe i wydawanie biuletynów diecezjalnych. Dzisiaj nasze stowarzyszenie ma wypracowane procedury, Zarząd ma wiedzę jak prowadzić spotkania informacyjne na temat Akcji Katolickiej. Mamy chęć udostępnienia tej wiedzy na naszej stronie www. W materiałach tu umieszczonych zebrano wiedzę potrzebną do zapoczątkowania działalności stowarzyszenia w parafii, która jest "naturalnym" środowiskiem dla Akcji. Ze swojego doświadczenia wiemy, że np. strona z opracowanymi wzorami protokółów jest bardzo pomocna w pracy Parafialnego Oddziału.
Cóż zatem pozostaje - zakładanie Akcji Katolickiej w następnych parafiach, a radością Zarządu DIAK będzie, jeśli ta strona będzie w tym pomocna.
Cele, metody i środki AK
O celach, metodach i środkach działalności Akcji Katolickiej mówi Statut naszego stowarzyszenia w Art. 9:
cele:
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.
metody:
Akcja Katolicka realizuje swój cel przez:
- pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie,
- przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego,
- zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej,
- kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.
środki:
- Akcja Katolicka może prowadzić:
- działalność oświatową i wychowawczą,
- działalność kulturalną i informacyjno - wydawniczą,
- działalność dobroczynną,
- działalność turystyczno - sportową,
- działalność gospodarczą.
"Przez Akcję Katolicką trzeba uwrażliwiać ludzi na polską kulturę bycia, szczerość i gościnność, na godność drugiego człowieka, na autentyczność chrześcijaństwa. AK ma wychowywać ludzi dla Kościoła i godnego życia."
Abp J. Michalik