.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie” 12.11.2022 r.

Z naszej Diecezji na Koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpi Zespół „Jedenastka”. Jest to sekcja wokalna 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, prowadzona przez instruktora - Halinę Schulz. Młodzi artyści śpiewają utwory z gatunku poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej, musicalowej, patriotycznej, religijnej  oraz tak zwane piosenki z duszą. Zespół jest laureatem wielu festiwali i konkursów zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. W 2022 r.  zdobyły m.in.:

• Grand Prix oraz I i II miejsce w Finale Festiwalu Piosenki Pro Arte  w Zielonej Górze,

• II miejsce w Finale Konfrontacji Scenicznych Wojska Polskiego w Zegrzu,

• II miejsce w IV Ogólnopolskimi Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej FIRALEJA GWIAZD w Warszawie 2022r.

• oraz I miejsce w Gali Finałowej Festiwalu Piosenki i Tańca Wojska Polskiego w Gdyni.

Do zobaczenia w Warszawie!

Ryszard Furtak - prezes DIAK

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie w Poznaniu

Czcigodni Księża Asystenci
Szanowni Państwo
Prezesi, Delegaci i Członkowie Rady KIAK


Szczęść Boże!

Pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na  Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, które odbędzie się w Poznaniu w sobotę, 17 września 2022 roku. Jest to wydarzenie zaplanowane zgodnie z kalendarium Akcji Katolickiej w Polsce.
Przekazujemy tę informację drogą mailową, ponieważ strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce chwilowo  nie działa.

Zaproszenie na Forum i inne szczegółowe informacje znajdą Państwo w załącznikach.

Z wyrazami szacunku

Teodora Wojnowska
Biuro KIAK

PLAKAT           ZAPROSZENIE

Akcja Katolicka na święceniach biskupa Adriana Puta

W sobotę 13 sierpnia 2022 r., w kościele konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, święcenia biskupie przyjął ks. Adrian Put. Głównym konsekratorem święceń był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Współkonsekratorami natomiast byli: metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga oraz biskup zielonogórsko-gorzowski, Tadeusz Lityński.

W wygłoszonej homilii biskup Lityński powiedział m.in.: „Twoja posługa biskupia musi więc wzorować się i inspirować na stylu życia Tego, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu”. Biskup zielonogórsko-gorzowski, podkreślił również, że posługa nowego biskupa wymagać to będzie „nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak, aby być zawsze Jego żywą ikoną”.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, którzy również wystawili poczet sztandarowy. Zarząd krajowy reprezentowała prezes Urszula Furtak. W opinii prezes Akcji Katolickiej w Polsce fakt, iż apostolska droga biskupa Adriana w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, rozpoczęła się w gorzowskiej parafii pw. Chrystusa Króla, stanowić może dla członków Akcji Katolickiej nadzieję na to, że biskup nominat swoją troską i posługą otoczy również Akcję Katolicką. Jak nadmieniła prezes Furtak „okoliczności pokonsekracyjne zaowocowały nie tylko osobistym spotkaniem i rozmową z biskupem pomocniczym, ale również konstruktywnym dialogiem z biskupami, którzy dziękowali Akcji Katolickiej za mocny głos w obronie Kościoła oraz kapłanów”.

Ze swej strony Akcja Katolicka w Polsce życzy Biskupowi Nominatowi tego, by jego zawołanie biskupie: „In unum congregare” ("Zgromadzić w jedno"), wytyczało w każdym dniu rytm Jego pracy apostolskiej. Jednocześnie zapewniamy Księdza Biskupa o wsparciu modlitewnym członków naszego stowarzyszenia.

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.

ps. Po skończonej uroczystości pozdrowiliśmy nowego biskupa Adriana Puta, dziękując Mu jednocześnie za lata współpracy przy redagowaniu i zamieszczaniu naszych informacji w "Aspektach" - dodatku do Tygodnika "Niedziela", którego ks. biskup był wieloletnim redaktorem naczelnym.

Ryszard Furtak - prezes Zarządu DIAK

Czytaj więcej: Akcja Katolicka na...

II Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu

Jako prezes Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przekazuję naszym członkom poniższe zaproszenie do uczestnictwa w  II Ogólnopolskiej Pielgrzymce AK do Kalisza. Ryszard Furtak

ZAPROSZENIE

W imieniu Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej i Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej w dniach 26-27 sierpnia 2022r. serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Przywołując w pamięci nasze pierwsze wspólne pielgrzymowanie w ubiegłym roku, zachęcamy do udziału również wszystkich, którym bliskie jest apostolstwo poprzez dzieło Akcji Katolickiej. Zapraszamy ze sztandarami, flagami i emblematami Akcji Katolickiej każdej diecezji.  Podobnie jak w roku ubiegłym nasze spotkanie zaplanowano od piątkowego popołudnia. Zwieńczy je sobotnia Msza Święta, której przewodniczyć będzie JE Damian Bryl, Biskup Kaliski oraz odnowienie Aktu zawierzenia Akcji Katolickiej Świętemu Józefowi. Program w załączeniu.

Uprzejmie prosimy o dokonanie do dnia 20 sierpnia 2022 r. zgłoszenia grup pielgrzymów. Zgłoszenia przyjmuje kierownik Biura DIAK, Pani Maria Owczarek, tel. 608 063 721, lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Noclegi i wyżywienie organizujemy we własnym zakresie!! Ponadto informujemy, że w Domu Pielgrzyma u Świętego Józefa (przy Sanktuarium) istnieje możliwość zamówienia kolacji,  śniadania i obiadu. Jeden posiłek w cenie ok. 22 zł.

Urszula Furtak, prezes KIAK
Robert Lis, prezes DIAK
ks. prał. dr Sławomir Kęszka, Asystent DIAK


PROGRAM

Czytaj więcej: II Ogólnopolska...

Akcja Katolicka w obronie Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej - biskupa Marka Mendyka

Jako członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w pełni solidaryzujemy się w obronie naszego Asystenta Krajowego. Poniżej treść Oświadczenia władz krajowych, z którym to dokumentem w pełni się zgadzamy. W imieniu Zarządu DIAK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Ryszard Furtak - prezes Zarządu

OŚWIADCZENIE AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE W SPRAWIE POMÓWIENIA ASYSTENTA KRAJOWEGO AKCJI KATOLICKIEJ BISKUPA MARKA MENDYKA!!

▪️Odnosząc się do wywiadu, który ukazał się 8. 08.2022 r. w tygodniku społeczno-politycznym NEWSWEEK z byłym klerykiem świdnickiego seminarium Andrzejem Pogorzelskim, w którym publicznie oskarżył on biskupa świdnickiego i jednocześnie Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce - Marka Mendyka - o molestowanie seksualne, nasze stowarzyszenie po zapoznaniu się z materiałem dowodowym uważa, że w przypadku Asystenta Krajowego, mamy do czynienia z kolejnym, personalnym atakiem na Jego osobę.

▪️Powodem jest wywiad, którego udzielił były kleryk Andrzej Pogorzelski, żyjący obecnie w  związku homoseksualnym z innym mężczyzną poza granicami naszego kraju. Kolejny raz NEWSWEEK należący do koncernu Ringier Axel Springer Polska, kieruje swoje oskarżenia w stronę Kościoła w Polsce i przedstawicieli hierarchii. Tym razem na celowniku znalazł się biskup Marek Mendyk.

▪️W tym miejscu warto przypomnieć wiarygodność wspomnianego medium, które jeszcze nie tak dawno „opisywało z zachwytem” spotkanie papieża Franciszka z prezesem fundacji „Nie lękajcie się” Markiem Lisińskim - rzekomą ofiarą księdza pedofila. Spotkanie okazało się jednym wielkim oszustwem. Papieża wprowadzono w błąd. W tamtym czasie, jak i obecnie, uruchomiono wielu dziennikarzy, w tym również tych, którzy mienią się „katolickimi felietonistami”, aby bez rozprawy sądowej, prawomocnego wyroku sądu, bez wysłuchania świadków domniemanych zdarzeń, bez porównania zeznań oraz prawa do obrony, mogli wydać medialny wyrok śmierci na Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka.

▪️Promowany na łamach NESWEEKA przypadek Marka Lisińskiego okazał się oszustwem. Lisiński wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 11 października 2021 r. przegrał proces z księdzem, którego oskarżył o wykorzystywanie seksualne. W oparciu o potwierdzone fakty zawarte w aktach sprawy, a nie ferowany na zlecenie wyrok medialny, sąd potwierdził oszustwo Lisińskiego, który kreował się na ofiarę kapłana.

▪️Drogi Księże Biskupie, przytoczona tutaj sprawa Marka Lisińskiego, wydaje się kluczowa do podjęcia dalszych działań. Przypomina nam ona o tym, że żaden człowiek, bez względu na to, czym w życiu się zajmuje, nie może być pomawiany i oczerniany publicznie bez konsekwencji. Akcja Katolicka w Polsce nie godzi się na to, aby pomówienia, formułowane pod Twoim adresem, powielane przez media społecznościowe i środki masowego przekazu, pozostały bez jakichkolwiek konsekwencji. Kierując się dobrem Kościoła oraz Stowarzyszenia Akcji Katolickiej, prosimy o podjęcie stosownych kroków prawnych.

▪️Jednocześnie zachęcamy członków naszego stowarzyszenia do wspierania Biskupa Marka w tym trudnym czasie modlitwą i osobistym zaangażowaniem. Przypominamy również, że Akcja Katolicka w Polsce całym sercem popiera inicjatywy i działania kościelne służące ochronie małoletnich w zakresie wykorzystywania seksualnego, ale nigdy nie zgodzi się na instrumentalne wykorzystanie pomówień do wyeliminowania kolejnych księży biskupów, czy duszpasterzy. Prawo do obrony powinno przysługiwać każdemu człowiekowi. Wyroki wydają niezawisłe sądy a nie kreujący rzeczywistość medialną dziennikarze.

Dr Artur Dąbrowski,
Rzecznik Akcji Katolickiej w PolsceWarszawa - Częstochowa - Świdnica 8.08.2022 r.

XVIII Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na Wapnach w Jordanowie, odbyły się już po raz XVIII Zawody Wędkarskie im. Biskupa Adama Dyczkowskiego, zorganizowane przez Zarząd diecezjalny Akcji Katolickiej.

W kategorii seniorów zwyciężył Maciej Żych z Ośna Lubuskiego, łowiąc 4,64 kg ryby, drugie miejsce zajął Czesław Szatkowski z Czerwieńska (2,52 kg), który złowił też największą rybę, trzecie miejsce uzyskał Marian Pluta ze Świebodzina (2,48 kg). 

W kategorii juniorów zwycięstwo przypadło dla Filipa Obsta z Jezior k. Świebodzina, drugie miejsce zajął Jakub Jakubowski a trzecie Filip Puk, obydwaj z Międzyrzecza. 

Akcja Katolicka w różny sposób pragnie przybliżyć drugim osobom miłość Boga do człowieka. Taką możliwość dają też nasze Zawody. Zbiórka uczestników pod Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, to wstęp do rozmów i podziwiania bogactwa Kościoła i piękna świata.

W imieniu Zarządu DIAK – Ryszard Furtak

Czytaj więcej: XVIII Zawody Wędkarskie...

Spotkanie z senatorem Walerianę Piotrowskim

W dniu 27.05.2022 r. spotkaliśmy się z panem Walerianem Piotrowskim, który był członkiem Zarządu władz krajowych Akcji Katolickiej I kadencji w latach 1998 - 2002. W spotkaniu uczestniczyli: Urszula Furtak - prezes KIAK, ks. Asystent Zbigniew Samociak, ks. kanonik Eugeniusz Jankiewicz oraz autor tej informacji. Pan senator Walerian Piotrowski był zainteresowany kondycją AK, zadaniami realizowanymi przez AK w naszej Diecezji oraz mechanizmem przechodzenia członków KSM do AK. Warto przypomnieć, ze gospodarz spotkania miał olbrzymie zasługi przy tworzeniu struktur AK w Polsce, chociażby przy pracach nad Statutem AK w Polsce.

Ryszard Furtak - prezes Zarządu DIAK

Pielgrzymka do Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

W dniach 22 do 25 maja 2022 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Wyjazd zorganizowany był przez Parafialny Oddział   Akcji Katolickiej przy parafii św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, a w szczególności przez Państwa Michałowskich, za co jeszcze raz im serdecznie dziękujemy. Pierwszym przystankiem na naszym szlaku było Sanktuarium na Górze św. Anny, przy autostradzie A4, pomiędzy Opolem a Gliwicami. O historii i znaczeniu Sanktuarium opowiadał nam jeden z franciszkanów, posługujących w pobliskim klasztorze. W czerwcu 1983 r. nawiedził to miejsce Św. Jan Paweł II. Warto dodać, że w 1921 r. w czasie Trzeciego Powstania Śląskiego, Góra była świadkiem walk pomiędzy Polakami a Niemcami. Już pierwszego dnia pielgrzymki dotarliśmy do Strachociny w pobliżu Sanoka, gdzie w 1591 r. urodził się  Patron Polski, Święty Andrzej Bobola. Pod koniec XX wieku na Bobolówce znajdował się tylko zaniedbany park ze  starodrzewem. Obecnie Strachocina  staje się głównym miejscem kultu Świętego w Polsce, w czym niemałą zasługę ma ks. kustosz Józef Niżnik, który od 1984 r. jest proboszczem miejscowej parafii. Ks. Józef wprowadził kult Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, doprowadził do stałego posługiwania na miejscu sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, zbudował tutaj klasztor, kaplicę, dom pielgrzyma i ośrodek zdrowia. Drugiego dnia pobytu w Strachocinie, po Mszy Św. poznaliśmy Sanktuarium, odprawiliśmy drogę krzyżową z rozważaniami nawiązującymi do Św. Andrzeja by później pomodlić się na różańcu z modlitwą za Ojczyznę. Bardzo wartościowe i pouczające było wieczorne spotkanie z przedstawicielami AK z Archidiecezji Przemyskiej na czele z prezes Danutą Figielą. Na trzeci dzień wyjazdu zwiedzaliśmy Sanok z pięknym skansenem, kościół Franciszkanów, byliśmy na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz na starówce. W czasie drogi nad Solinę z późniejszą przejażdżką po Zalewie Solińskim i spacerem po zaporze, mieliśmy możliwość zatrzymania się w Zagórzu z pięknymi zabytkami sakralnymi i urokliwą plenerową drogą krzyżową. Ostatniego dnia, po Mszy Św. ruszyliśmy do Zielonej Góry z krótkim postojem w Iwoniczu Zdroju. W podsumowaniu warto zaznaczyć, że w pielgrzymce uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej z wielu parafii naszej Diecezji z asystentami: Zbigniewem Samociakiem i Zygmuntem Zimnawoda ale też sympatycy pielgrzymowania a wszyscy ciekawi osoby Św. Andrzeja Boboli. Dwadzieścia lat temu watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł Patrona Polski, którego wspominamy 16 maja.
 
Ryszard Furtak

Zawody Wędkarskie AK 25.06.2022 r.

Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Kołem Wędkarskim nr 5 w Świebodzinie zapraszają  na XVIII Zawody  Wędkarskie im. ks. Biskupa Adama Dyczkowskiego, które odbędą się w sobotę 25 czerwca 2022 r., nad akwenem - Wapna w Jordanowie.  Miejsce zbiórki parking przy Seminarium w Paradyżu o godz. 7.00. Zawody rozegrane zostaną w dwóch grupach wiekowych, dlatego też do uczestnictwa w zawodach zapraszamy dorosłych i juniorów.  Ilość uczestników jest ograniczona.  W wydarzeniu, podobnie jak w latach poprzednich zaplanowano również możliwość wzięcia udziału przez całe rodziny. W ten sposób chcemy promować rodziny, dla których mamy przygotowany poczęstunek oraz różne drobne atrakcje sportowe.

Chętni do wzięcia udziału w zawodach a także członkowie rodzin proszeni są o zapisywanie się u Marka Witkowskiego – sekretarza Zarządu DIAK  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie do 21.06.2022 r. Wędkowanie w ramach zawodów będzie się odbywało na jedną wędkę z brzegu. Obowiązuje wpisowe w wysokości 20 zł.

Zapraszamy do wspólnego wakacyjnego wypoczynku!

Ryszard Furtak
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Przed nami Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę.

„Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”, to hasło kolejnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę, która odbędzie się 17 i 18 czerwca 2022 r.

Podobnie jak w latach poprzednich organizujemy wspólny autokarowy wyjazd. Wszyscy pielgrzymi z naszej diecezji spotkają się w Zielonej Górze 17.06.2022 r., by o godz. 7.00 z parkingu przy parafii Św. Alberta Chmielowskiego przy ul. Źródlanej 33 wyruszyć w kierunku Częstochowy. Do Częstochowy dotrzemy ok. godz. 15.00. Nocleg w domu Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza „Pasterzanki”, ul. Kordeckiego 15. W drogę powrotną z Częstochowy wyruszymy 18.06.2022 r. tj. w sobotę ok. godz. 16.00. Koszt wyjazdu 190 zł. (transport i nocleg). Posiłki prosimy zabezpieczyć sobie we własnym zakresie. Zgłoszenia imienne przyjmuje sekretarz DIAK – Marek Witkowski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wraz z zapisem chętnych do udziału w pielgrzymce należy dokonać pełnej wpłaty na konto DIAK. Nr konta: Bank Zachodni WBK S.A. 1 Oddział w Zielonej Górze nr:     50 1090 1535 0000 0001 0781 0846.

W załączeniu przekazujemy Program pielgrzymki. W imieniu Zarządu DIAK życzę, aby nie zabrakło nam gorliwości i wytrwałości na pielgrzymim szlaku. Do radosnego spotkania przed obliczem Maryi.

Ryszard Furtak
prezes Zarządu DIAK

PROGRAM PIELGRZYMKI

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 

Niebawem...

Rekolekcje Akcji Katolickiej w Kęszycy Leśnej 09-11.09.2022 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Lubuski Nazaret” w Kęszycy Leśnej

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.