.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Wstrzymanie peregrynacji relikwii Św. Jana Pawła II

Wstrzymujemy peregrynację relikwii Św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej po Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Relikwie do czasu wznowienia pozostają w kościele Św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Termin wznowienia peregrynacji zostanie przekazany po odwołaniu niebezpieczeństwa związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Zachowujmy odpowiedzialność a wszystkie troski i potrzeby związane z panującą sytuacją polecajmy w naszych osobistych modlitwach.

Króluj nam Chryste!

Ryszard Furtak
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej

Odwołane rekolekcje AK

Ponieważ nasz Bp Diecezjalny Tadeusz Lityński, Zarządzeniem z dnia 11.03.2020 r. odwołał wszelkie rekolekcje w ośrodkach rekolekcyjnych w naszej Diecezji, w związku z pandemią koronowirusa, po konsultacjach z naszym asystentem ks. Zbigniewem Samociakiem, nie pozostaje nam nic innego jak spełnić wolę ks. Biskupa. W związku z powyższym, w imieniu Zarządu DIAK naszej AK, w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie innych osób odwołujemy nasze rekolekcje, które miały się odbyć w dniach 20-22 marca bieżącego roku. Nasz rekolekcjonista obiecał, że przedstawi nam tematykę rekolekcyjną na początku września w Paradyżu. Króluj nam Chryste!

Ryszard Furtak
prezes zarządu DIAK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Obchody piątej rocznicy śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana „Solidarności”

Uroczysta Msza św. 30 stycznia, emisja fragmentów koncertu Filharmonii Gorzowskiej „Misjonarz szczęścia” oraz spotkanie wspomnieniowe członków Duszpasterstwa Akademickiego lat 70. ub. wieku w Teatrze im. Juliusza Osterwy złożyły się na obchody piątej rocznicy śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana „Solidarności.

W tym dniu także przypadła 25. rocznica obchodów Dni Pamięci i Pojednania, które są efektem inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga. Te uroczystości odbywały się na Pl. Grunwaldzkim tuż obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, w którym przez 25 lat ks. Andrzejewski był proboszczem.

W wieczornej Mszy św. uczestniczyli m.in. wice wojewoda lubuski Wojciech Perczak, poczty sztandarowe „Solidarności“, przedstawiciele gorzowskiej Akcji Katolickiej, policji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i parafianie.

Proboszcz ks. Dariusz Glama w kazaniu nawiązał do obchodów Dnia Pojednania Polaków i Niemców, przyjmowanego jako datę wyzwolenia Gorzowa po II wojnie światowej. Ale w tej parafii 30 stycznia to szczególny dzień pamięci o poprzedniku, byłym proboszczu – powiedział ks. Glama, który odwołując się do Ewangelii wg św. Marka mówiącej o Przypowieści o świetle, porównał postawę i nauczanie śp. ks. Witolda, do rozsiewania tego światła i dawania dobrego przykładu. – Każdy z was w tym kościele ma swoją historię i swoje wspomnienia i przemyślenia związane z ks. Andrzejewskim, który zanim został księdzem był aktorem i już wtedy przekazywał dobre słowa tym, którzy go słuchali i oglądali.

Po nabożeństwie w sali parafialnej odbył się wieczór wspomnień podczas którego Janusz Dreczka – były członek Duszpasterstwa Akademickiego, przedstawił fragmenty koncertu Filharmonii Gorzowskiej „Misjonarz szczęścia” pod batutą Moniki Wolińskiej rejestrowanego 4 lata temu przez TV Trwam, w pierwsza rocznicę śmierci kapłana.


Ks. Witold Andrzejewski był także wieloletnim asystentem Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wlkp. Materiał o ś.p. tym nietuzinkowym kapłanie przekazała prezes Parafialnego Oddziału - Anna Cetnar.

Zaproszenie na Radę DIAK 15.02.2020 r. do Krosna Odrzańskiego na godz. 10.00

Zapraszam na zaplanowaną w rocznym Planie pracy Radę DIAK, w dniu 15.02.2020 r. do parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Zapraszam prezesów POAK, osoby powołane do Rady oraz dodatkowo jeszcze jedną osobę z każdego Oddziału Parafialnego. Program Rady w załączeniu.
 
Ryszard Furtak
Prezes Zarządu DIAK
Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
ul. Aliny 5,65-329 Zielona Góra

Finał Konkursu Patriotycznego "Ojczyzno Ma" 08.11.2019 r.

W dniu 08.11.2019 r. od godz. 10.00 odbędzie się finałowa część Konkursu "Ojczyzno Ma". Miejscem finału będzie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przy Al. Niepodległości 15. Zapraszamy uczniów, którzy wygrali majowe eliminacje w swoich szkołach i parafiach a także ich rodziców i opiekunów. Jako Akcja Katolicka chcemy poprzez tego typu inicjatywy kształtować postawy patriotyczne i poczucie świadomości narodowej, szczególnie  wśród młodego pokolenia.

Zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty z dnia 27.02.2019 r. Konkurs „Ojczyzno Ma” znalazł się na liście konkursów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na kolejny rok szkolny.

Ryszard Furtak - prezes DIAK

XXV lat Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Akcja Katolicka w naszej diecezji powstała 27.11.1994 r. Ówczesny biskup diecezjalny naszej diecezji JE dr Adam Dyczkowski z wielką troską odczytał wskazanie Św. Jana Pawła II z początku 1993 r. aby nasze stowarzyszenie na nowo odżyło, w nowej rzeczywistości naszego kraju. Ks. biskup Adam zachęcał kapłanów, ale też uruchomił wielu odpowiedzialnych świeckich, którzy utworzyli grupę inicjatywną na rzecz powołania AK. Grupa swój trzon miała w Klubie Inteligencji Katolickiej z Zielonej Góry ale w jej skład wchodziły osoby różnych stanów ale też z innych środowisk związanych z Kościołem diecezjalnym. Wydany w dniu 27.11.1994 r. dekret oficjalnie przypieczętował  początek naszej działalności. Diecezjalna Rada AK składała się wtedy z 19-u osób z trzech najważniejszych ośrodków naszej diecezji - Głogowa, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry. Jeśli chodzi o najbardziej zaangażowanych kapłanów przy powstaniu AK, to obok biskupa Adama należy wspomnieć biskupa Pawła Sochę i ks. prałata Jerzego Nowaczyka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze, gdzie 03.04.1995 r. zainicjował działalność pierwszy Oddział AK po jej odrodzeniu.

Czytaj więcej: XXV lat Akcji Katolickiej...

IX DIECEZJALNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej serdecznie zaprasza: solistów, zespoły, chóry, schole do udziału w IX Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się w dniu 26 października 2019 r. w Sulechowskim Domu Kultury im. Fryderyka Chopina, Al. Wojska Polskiego 3.

Zgłoszenia udziału w Przeglądzie przyjmuje Prezes POAK Sulechów Pani Liliana Kurkowiak, w terminie do dnia 16.10. 2019 r. na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 604 405 104, lub Czesław Kurkowiak tel. 732 610 885. Rozpoczęcie Przeglądu zaplanowano na godz. 15:00.

Należy zaznaczyć, że do 2021 r. trwa w Polsce celebracja 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Akcja Katolicka wydała z tej okazji śpiewniki patriotyczne, które były już przekazywane uczestnikom poprzednich przeglądów. Tegoroczny Przegląd jest współorganizowany przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej przy parafii pw. „Podwyższenia Krzyża Św.” w Sulechowie oraz parafii pw. „Narodzenia NMP” w Nowym Kramsku, przy wsparciu gospodarza miejsca Sulechowskiego Domu Kultury.

Serdecznie zapraszamy także publiczność do wzięcia udziału we wspólnym patriotycznym świętowaniu. Wstęp wolny. Pamiątką tegorocznego Przeglądu, podobnie jak w latach poprzednich, będą dyplomy oraz okolicznościowe statuetki.

Dojazd uczestników na własny koszt.

W załączeniu:

  1. Karta zgłoszenia (pobierz PDF, pobierz DOC)
  2. Regulamin (pobierz PDF).

Ryszard Furtak Prezes DIAK
Liliana Kurkowiak Prezes POAK Sulechów
Krystyna Koszylowska Prezes POAK Nowe Kramsko
Tomasz Furtak Dyrektor SDK

 

Jubileusz 25lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Zapraszamy do obejrzenia filmu z okazji Jubileuszu 25lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Aby obejrzeć kliknij tutaj:  https://youtu.be/vW3N7XNZjY0A

Odpowiedzialni za Kościół - wywiad z prezesem Zarządu DIAK Ryszardem Furtakiem

– Św. Jan Paweł II w 1993 r. w zatroskaniu o Kościół wskazał naszym biskupom, że trzeba odrodzenia Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie. To nie tylko zachęta i pewna wskazówka dla nas, by być kreatywnym w swojej obecności w parafii, diecezji czy naszym stowarzyszeniu, ale by wziąć wspólną odpowiedzialność za misję Kościoła – mówi prezes Zarządu DIAK Ryszard Furtak

KAMIL KRASOWSKI: – W tym roku przypada jubileusz 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Kiedy i z czyjej inicjatywy powstała ona w naszej diecezji?

RYSZARD FURTAK: – Iskra potrzeby odnowienia AK w Polsce wyszła od Papieża Polaka. Ówczesny biskup naszej diecezji Adam Dyczkowski z wielką troską ją odczytał. Zachęcał kapłanów, ale też uruchomił wielu odpowiedzialnych świeckich, którzy utworzyli grupę inicjatywną na rzecz powołania AK.

Zapraszamy do lektóry pełnego wywiadu - kliknij tutaj...

Rekolekcje AK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W dniach 06-08 września 2019 r. przeżywaliśmy rekolekcje Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, których temat brzmiał: Akcja Katolicka wobec doświadczenia Kościoła "centrum" i doświadczenia Kościoła "peryferii". Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu prowadził ks. dr Zbigniew Cieszkowski a stanowiły one nasze bezpośrednie przygotowanie do Jubileuszu XXV lecia Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Inspirujący temat rekolekcji dotyczył Kościoła w Europie i tego poza naszym kontynentem. Okazuje się, że w wielu krajach europejskich następuje przesunięcie żywej wspólnoty w Kościele i jego dynamizmu na ten poza Europą. Podczas rekolekcji odwiedził nas JE Ks. Biskup Tadeusz Lityński, który odniósł się do bieżących spraw Kościoła diecezjalnego i tego co dzieje się w Polsce. W imieniu członków AK zaprosiliśmy JE do przeżywania razem z naszym stowarzyszeniem Jubileuszu XXV lecia w dniu 12.10.2019 r. w Konkatedrze zielonogórskiej a później w Filharmonii w Zielonej Górze. Rekolekcje to słuchanie bardzo dogłębnych konferencji, uczestnictwo w skupieniu modlitewnym oraz rozmowy na tematy bieżące AK. Przeważały te dotyczące XXV lecia. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas na formację, która wypływa z istoty AK.

Ryszard Furtak - prezes DIAK

Galeria zdjęć:

Czytaj więcej: Rekolekcje AK Diecezji...

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.