News
Stanowisko stowarzyszeń katolickich Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej w sprawie wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 9 października 2011 r.
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 22 wrzesień 2011 18:47
Doniosłość aktu wyborczego, który ma się dokonać w dniu 9 października 2011 r. i zachęta II Polskiego Synodu Plenarnego do prezentowania chrześcijańskiego stanowiska w sprawach publicznych /Kościół wobec rzeczywistości politycznej ? w. 40/ skłania nas do tego, by naszemu zielonogórsko - gorzowskiemu środowisku publicznie przypomnieć:
I. W Rzeczypospolitej Polskiej suwerenem jest Naród, który swoje uprawnienia władcze wykonuje przez wybory. Rezygnacja z udziału w wyborach jest rezygnacją z tych uprawnień i równocześnie odmową udziału w akcie budowania wspólnego dobra. Udział w wyborach, podjęcie trudu rozeznania dobra i dokonania właściwego wyboru politycznego jest powinnością każdego obywatela Rzeczypospolitej. Udział w wyborach jest obowiązkiem obywatelskim. Dla katolików jest to obowiązek moralny, oparty na IV Przykazaniu Bożym.
II. W akcie wyborczym ważne jest kryterium osoby wybieranej i kryterium środowiska politycznego, partii politycznej, do której kandydat wybierany do Sejmu lub Senatu należy. Osoba wybierana przez katolika powinna gwarantować "obronę godności człowieka i życia od poczęcia do naturalnej śmierci", prowadzenie spraw Państwa tak, by troska o rodziny była na pierwszym miejscu" /komunikat z Konferencji Biskupów Diecezjalnych z 25 sierpnia 2011 r./.
Kandydat do Sejmu i Senatu powinien też posiadać odpowiednie umiejętności rozpoznawania historycznych okoliczności życia Narodu i jego potrzeb, umiejętność odważnego, odpowiedzialnego i kulturalnego działania na forum życia politycznego.
Przynależność kandydata do określonej grupy politycznej ma istotne znaczenie. Według ordynacji wyborczej do Sejmu, akt wyboru określonego kandydata, jest równocześnie wyborem tej grupy politycznej tak dalece idącym, że głos oddany na kandydata, dającego osobiście gwarancje, o których wyżej mowa, może doprowadzić do wyboru innego kandydata, nie dającego takich gwarancji. Dlatego katolik na kandydata do Sejmu z listy ugrupowania politycznego przeciwstawiającego się ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci - głosować nie może.
Przy wyborach do Senatu niebezpieczeństwa przejścia głosu na innego kandydata nie ma, ale wybór kandydata należącego do określonego ugrupowania jest aktem politycznego poparcia tego ugrupowania.
III. Zasady wyboru wyżej omówione mają dla katolika znaczenie obowiązujące również w kwestiach dotyczących ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz w kwestii prawnej regulacji ludzkiej prokreacji /in vitro/. W obu tych ważnych sprawach my katolicy stoimy na gruncie prawa naturalnego i godności człowieka, posiadając również oparcie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
IV. Ogłaszając to stanowisko i przekazując go dzisiaj tym, którzy będą wybierać i tym, którzy będą wybierani - kierujemy się rozeznaniem naszego sumienia, troską o dobro Rzeczypospolitej Polskiej i każdego żyjącego w niej człowieka. Wyrażamy również głębokie przekonanie, że przedstawianie katolickiej opinii w kwestii wyborów jest naszym prawem - prawem obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Łukasz Brodzik,
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej
Grażyna Gradowicz
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej
Marek Budniak
Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Zielona Góra, dnia 21 września 2011 r.
Głosowana posłów woj. lubuskiego
Galeria zdjęć z Konferencji prasowej 21 września 2011: