.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Akcja Katolicka u Pani Jasnogórskiej

W dniach 15-16 czerwca 2012 r. odbyła się ogólnopolska pielgrzymka Akcji katolickiej na Jasną Górę, aby dziękować Bogu za otrzymane łaski, prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Pani Jasnogórskiej Królowej Polski dla nas i naszej Ojczyzny w tych trudnych dla niej czasach. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania "Błogosławiony Jan Paweł II - patronem soborowej odnowy apostolstwa świeckich?. Od pierwszych godzin pielgrzymowania towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Naszą diecezję reprezentowali członkowie AK z Dobiegniewa, Gorzowa Wlkp., Sulechowa, Nowego Kramska, Zbąszynka, Tuplic, Trzebiela, Gubina, Dychowa, Zielonej Góry, Nowej Soli, Głogowa i Wschowy. Przemierzając diecezję bardzo gościnnie zostaliśmy przyjęci przez POAK we Wschowie. Tam też, Asystent diecezjalny AK ks. Zbigniew Kucharski odprawił dla wszystkich uczestników Mszę św.
Po pokrzepiającej kawie wyruszyliśmy do Częstochowy - celu naszego pielgrzymowania. W czasie trwania podróży ksiądz asystent głosił kolejne konferencje, zachęcając nas do rozważań i odpowiedzi na pytania: jak patrzymy na świat?, co jest we wnętrzu człowieka?, jacy jesteśmy w środku?, jak widzimy swoje serce, którym patrzymy na świat?

 

Człowiek Akcji Katolickiej jest powołany do kształtowania siebie i swojego charakteru, intelektualnej dyscypliny i systematycznej pracy nad sobą oraz do brania odpowiedzialności za swoje działania. Nie możemy być każdego dnia tacy sami. Musimy pięknieć i rozwijać się. Razem z Bogiem tworzymy dzieło miłości. Bóg powołuje człowieka do rozwoju i pracy wewnętrznej nad sobą. Nie wolno zaniedbywać sie wewnętrznie, musimy piękniej i szlachetniej żyć i przez piękno docierać do innego człowieka. Akcja Katolicka ma określoną misję, kształtowanie siebie i ludzi w obecnym czasie, w obecnym środowisku, w obecnym roku i w obecnym świecie. Jej zdaniem jest obserwowanie świata, jak żyją i kim są obecni ludzie i co sie do nich mówi. Okoliczności codziennego życia napadają na człowieka dokonując w nim szerokie zmiany. Szeroka propozycja świata podsuwa inne zainteresowania, prowadzi do  wzrostu poczucia egoizmu, zajmowania się tyko sobą. Sprawia to, że człowiek  skupia się tylko na swojej karierze. Coraz częściej ludzie mają ogromne trudności w logicznym myśleniu, nie chcą podejmować decyzji, chcą mieć więcej niż ich na to stać. Jesteśmy powołani do piękniejszego i szlachetniejszego życia, do odkrywania piękna Boga i ludzi oraz do tego aby przez piękno docierać do innego człowieka. Musimy prawidłowo spędzać czas swojego życia i odnaleźć się w obecnych czasach.

 

Po przyjeździe do Częstochowy zatrzymaliśmy się w Domu Rekolekcyjno - Pielgrzymkowym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Niestety tylko nieliczni z nas mogli wziąć udział w konferencji przygotowanej przez KIAK z okazji 50 lecia Soboru Watykańskiego II ( 1962 - 2012 )  w Sali Różańcowej jasnogórskiego klasztoru. Wyjątkowym gościem konferencji był o. Jerzy Tomziński, uczestnik Soboru, ówczesny przeor Jasnej Góry. Wieczorem już całą grupą uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, który to poprowadził  Bp M. Leszczyński, Asystent Krajowy AK. Spotkanie z Matką Bożą jak zawsze poruszyło głęboko nasze serca.  Ten piątkowy wieczór w Cudownej Kaplicy należał wzorem lat poprzednich do Akcji katolickiej diecezji sandomierskiej, której przedstawiciele prowadzili czuwanie nocne.

Kolejnego dnia w sobotę, 16 czerwca 2012r. w Częstochowskiej Katedrze metropolita częstochowski Abp Wacław Depo, powitał członków zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, zaproszonych gości oraz pielgrzymów Akcji Katolickiej z całej Polski, kierując do nas słowo pasterskie i udzielając  błogosławieństwa. Głos zabrali również pani Prezes Halina Szydełko, Bp M. Leszczyński oraz zaproszeni goście prezesi AK Zenon Hadzel z Londynu oraz Franciszek Kowalski ze Lwowa. Nie zapomniano o modlitwie w intencji naszej drużyny piłkarskiej przed meczem  we Wrocławiu na EURO 2012.
Krótka część artystyczną wypełniła laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej 16 letnia Olga Skrzyniarz. Następnie odmawiając różaniec przemierzaliśmy ulice Częstochowy i Aleją NMP dotrzeć przed Szczyt Jasnogórski, gdzie odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem Bp Edwarda Frankowskiego z Diecezji Sandomierskiej. Bp Edward skierował do nas wyjątkowe słowo. Wybrzmiało jego zatroskanie i potrzebę rozwoju Akcji Katolickiej. W swej homilii zwrócił uwagę na konieczność przeciwdziałania siłom antykościelnym coraz częściej dającym o sobie znać w życiu publicznym. ?Oczekujemy ochrony i poszanowania symboli religijnych i zaniechania ataków na Kościół. Czas, aby zaprzestać niszczenia atmosfery patriotyczno-narodowej za pomocą mediów? mówił do nas. W uroczystej oprawie tej wyjątkowej Eucharystii było kilka akcentów naszej diecezji. Prezes DIAK przygotowała i poprowadziła modlitwę powszechną, w procesji z darami pielgrzymi naszej Diecezji złożyli kosz winogron, wino z zielonogórskich winnic, miód i krzyż z drzewa naszych lubuskich lasów. Oprawę muzyczną uświetnił chór Cantabile z Sulechowskiego Domu Kultury, zaprzyjaźniony z naszą AK, dla którego śpiew w tym miejscu był szczególnym wydarzeniem w roku swojego jubileuszu.

Opuszczając Szczyt Jasnogórski, pieśnią żegnaliśmy się z Panią Jasnogórską Królową Polski, jeszcze pamiątkowe zdjęcie i zapewnienie już o przyszłorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. W drodze powrotnej ksiądz Asystent kontynuował konferencje. To były prawdziwe rekolekcje w drodze.

Krystyna Piwowarczyk
POAK Nowa Sól

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 

Niebawem...


 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.