News
Finał konkursu „Ojczyzno Ma” Muzeum Ziemi Lubuskiej 8 listopada 2013
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 10 listopad 2013 21:24
- ADMIN
Spis treści
…Błogosław Ojczyźnie naszej,
by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniu Twemu …
Ks. Piotr Skarga
Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej po raz czwarty zorganizowała konkurs wiedzy patriotycznej pt. „Ojczyzno Ma”. Przed kolejną rocznicą Odzyskania Niepodległości, spotykaliśmy się na jego finale w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Pomysłodawcą konkursu był Marek Kuczyński z Zarządu Diecezjalnego AK. Zauważyliśmy, że uczniowie, którzy uczestniczyli w poprzednich jego edycjach, byli świetnie zorientowani w zagadnieniach z których udzielali odpowiedzi. Zapewne mamy zdolne dzieci i młodzież ale widać zawsze też olbrzymi wkład grona nauczycielskiego w przygotowanie ich do konkursu. Tegoroczną edycję skierowaliśmy do uczniów szkół podstawowych. Wzorem lat ubiegłych poprowadzono ją dwuetapowo. Pierwszy etap wpisał się w odchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Królowej Polski, a uczestniczyli w nim uczniowie z następujących miejscowości: Bobrowice, Dobiegniew, Gorzów Wielkopolski, Kępsko, Międzyrzecz, Nowa Sól, Pałck, Skąpe, Stary Zagór, Szczaniec, Tarnawa Krośnieńska, Ulim, Wschowa, Zielona Góra i Żagań. W sumie ponad 180 dzieci. W związku z tym, że do rozgrywki półfinałowej dotarło prawie 40 uczestników należało przeprowadzić test, w wyniku którego do ścisłego finału weszło 10 uczniów.
Jak co roku patronat nad imprezą objął JE ks. bp Diecezjalny Stefan Regmunt, a patronat medialny sprawowały tygodniki katolickie: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Rozgrywka finałowa odbyła się przy wsparciu Urzędu Miasta Zielona Góra. Wśród obecnych w Muzeum Ziemi Lubuskiej: uczniów, nauczycieli, rodziców oraz osób zainteresowanych imprezą, szczególnie serdecznie przywitaliśmy ks. bp. Tadeusza Lityńskiego oraz ks. Jana Pawlaka – proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze.
Na wstępie głos zabrała prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak, która powiedziała: „Czas zbliżającego się Święta Narodowego, kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę skłania nas dorosłych do refleksji, skłania do tego by ze szczególną mocą Wam kochani młodzi ludzie przekazać ducha patriotyzmu. Właśnie teraz, kiedy narzucany jest nam sposób myślenia wykluczający patriotyzm. Jesteśmy Europejczykami – słyszymy coraz częściej. I to prawda. Jednak w Europę Polska jest wpisana od zawsze, nawet wtedy kiedy ją rozgrabiono i wymazano z mapy. O polskości nie wolno nam zapomnieć. Dziś tworzona jest inna mentalność europejska, Bóg został wzięty w nawias, tak jak by nie istniał, media urządzają nam pranie mózgów, słabną nasze siły obronne a coraz więcej ludzi wchłania wszystko jak leci, dlatego Wy jesteście ostoją i nadzieją przyszłości Polski. Nie strońcie od pozyskania wiedzy, prawdy, kultury i tradycji. Wam bliskie są wielkie wartości. Wszyscy jesteście już zwycięzcami.
Wierzę, że będziecie dumni ze swojej polskości i tę polską wiarę w Boga i miłość do Ojczyzny przekażecie innym”.
Następnie prowadzący imprezę przedstawił skład Komisji Konkursowej, która układała pytania. W skład Komisji weszły następujące osoby: Urszula Furtak, Marek Kuczyński, Małgorzata Pasterniak i Stanisław Rzeźniczak. Konkurs prowadził Marek Kuczyński z pomocą Elżbiety Kamińskiej a składał się on z kilku tur pytań werbalnych i multimedialnych przeplatanych interludiami muzycznymi. W ramach tych interludiów wystąpiły: Karolina Szerwińska - studentka III roku resocjalizacji Uniwersytetu w Zielonej Górze, absolwentka Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Zielonej Górze i stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która występowała w licznych festiwalach regionalnych i ogólnopolskich oraz Alicja Góra – studentka II roku biotechnologii na UZ, pochodząca z Cybinki, gdzie ukończyła ognisko muzyczne w klasie śpiewu. Obie młode artystki wykonały piosenki nawiązujące do święta Odzyskania Niepodległości.
Zwycięzcą finałowej rozgrywki został Michał Łysak z Zielonej Góry a kolejne miejsca zajęli Hubert Wulbach i Kacper Depta obaj z Gorzowa Wielkopolskiego. Warto być najlepszym, gdyż zdobyli oni oprócz innych wartościowe nagrody w postaci tabletów. Każdy z uczestników konkursu, którzy przyjechali tego dnia do Zielonej Góry otrzymał prezent w postaci zestawu książek, słodkiego upominku i materiałów informacyjnych o AK. Panie z AK przygotowały poczęstunek dla wszystkich przybyłych tego dnia do Muzeum. Nikt z imprezy nie wyjechał głodny. Warto przy okazji zauważyć sprzyjający klimat dla naszego konkursu ze strony pracowników Muzeum Ziemi Lubuskiej.
W słowie podsumowującym głos zabrał ks. bp. Tadeusz Lityński, który był pod wrażeniem wiedzy uczestników. Podzielił się z nami swoimi wrażeniami z wizyty w amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w USA. Oficjalnie uważa się, że Ameryka została odkryta w 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba a dumę ks. biskupa podczas pobytu w USA rozpierały pamiątki nawiązujące do wspaniałej wcześniejszej historii Polski, z której możemy być dumni! Ks. bp Tadeusz podziękował nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, gdyż jak stwierdził warto w atmosferze stworzonej podczas dzisiejszego dnia celebrować wspaniałe dzieje Polski.
Na zakończenie konkursu ustawiliśmy się wszyscy do pamiątkowej fotografii. Wszystkim dziękujemy za trud zorganizowania konkursu na etapach parafialnych oraz finału i zapraszamy do włączenia się w jego organizację na poziomie szkół gimnazjalnych w przyszłym roku.
Ryszard Furtak – sekretarz DIAK
- Poprzedni artykuł
- Następny artykuł »»