Św.Urszula Ledóchowska - "Polka wszech czasów"
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 08 luty 2011 16:44
W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. członkowie AK postanowili się włączyć do plebiscytu na "Polkę wszech czasów" rekomendując św.Urszulę Ledóchowską.
Poniżej informacja, którą umieścili w gablocie w kościele do informacji parafian.
Anna Cetnar
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej apeluje o włączenie się do plebiscytu wyborów ?Polki wszech czasów?.
Naszą kandydatką jest św.Urszula Ledóchowska(1865-1939), gdyż swoją pracą w służbie Bogu i człowiekowi zasłużyła na miano ?Polki wszech czasów?.
- Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
- Nauczycielka i wychowawczyni kilku pokoleń dzieci i młodzieży.
- Zakonnica ? apostołka umiejąca znaleźć porozumienie z drugim człowiekiem, jednocześnie swoim życiem poświadczając tę prawdę, że tylko życie z Bogiem i dla Boga ma sens i jest godne chrześcijanina.
Poniżej prezentujemy listę już zgłoszonych wybitnych kandydatek na Polkę wszech czasów (tylko nieżyjących).
KANDYDATKI DO MIANA POLKI WSZECH CZASÓW
Dobrawa (Dąbrówka, zm. 977) Córka księcia czeskiego, żona Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, odegrała istotną rolę w przyjęciu chrześcijaństwa przez męża i jego poddanych.
Św. Jadwiga Andegaweńska (ok. 1373 ? 1399) Pierwsza kobieta na polskim tronie, jej ślub z wielkim księciem Jagiełłą przypieczętował unię Polski z Litwą, opiekunka szpitali i kościołów, przyczyniła się do odnowienia Akademii Krakowskiej.
Bona Sforza (1494 ? 1557) Królowa, włoska żona Zygmunta Starego, dążyła do poprawy międzynarodowej pozycji Polski oraz wzmocnienia władzy królewskiej, zawdzięczamy jej rozpropagowanie włoskiej kultury, obyczajów i potraw
Marysieńka Sobieska (Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d?Arquien, 1641 ? 1716) Francuska żona i wielka miłość króla Jana III Sobieskiego.
Izabela Czartoryska (1746 ? 1835) Mecenas sztuki, pisarka, kolekcjonerka, otworzyła pierwsze polskie muzeum w Puławach z pamiątkami po wielkich Polakach, aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego.
Emilia Plater (1806 ? 1831) Bohaterka narodowa Polski, Litwy i Białorusi, jedna z wielu kobiet walczących w powstaniu listopadowym.
Helena Modrzejewska (1840 ? 1909) Aktorka o międzynarodowej sławie specjalizująca się w rolach tragicznych. Jedna z najpiękniejszych kobiet swej epoki.
Maria Konopnicka (1842 ? 1910) Poetka, nowelistka, publicystka i tłumaczka, autorka Roty, jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.
Maria Skłodowska-Curie (1867 ? 1934) Najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla,
Pola Negri (Apolonia Chałupiec, 1896 ? 1987) Gwiazda kina niemego, do dziś najbardziej znana na świecie polska aktorka.
Halina Konopacka (1900 ? 1989) Lekkoatletka, jako pierwsza zdobyła dla Polski złoty medal olimpijski, w 1939 roku brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego do Francji.
Hanka Ordonówna ( Maria Anna Pietruszyńska-Tyszkiewicz, 1902 ? 1950) Piosenkarka, aktorka, tancerka, autorka wierszy i piosenek, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego.
Irena Sendlerowa (1910 ? 2008) Pielęgniarka, działaczka społeczna, podczas drugiej wojny światowej pracowała w Radzie Pomocy Żydom ?Żegota?, uratowała od śmierci ok. 2500 żydowskich dzieci.
Elżbieta Zawacka (1909 ? 2009) W czasie drugiej wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, po wojnie pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, generał brygady Wojska Polskiego.
Swoje kandydatki prosimy wysyłać do 10 lutego 2011 roku na kartkach pocztowych na adres: Redakcja ?Mówią wieki?, ul. Grzybowska 77, 00-844 Warszawa (z dopiskiem ?Polka wszech czasów?) lub na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie, redakcja rozlosuje atrakcyjne nagrody książkowe. Osoby chcące wziąść udział w losowaniu proszone są o podanie swojego nazwiska i adresu. Rozstrzygnięcie nastąpi w numerze marcowym ?Mówią wieki?, dedykowanym kobietom i ich roli w dziejach Polski, a także z okazji? Dnia Kobiet.