Akcja Katolicka u progu Roku Wiary
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 13 listopad 2012 19:30
W dniu 11 października papież Benedykt XVI rozpoczął w Kościele Rok wiary. Tego samego dnia zainaugurowano w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji. Pierwszą częścią Kongresu było sympozjum poświęcone zagadnieniu Nowej Ewangelizacji, które odbyło się w dniach 11-12 października w sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie.
W sympozjum udział wzięli liderzy diecezjalnych wspólnot, seminarzyści, kapłani oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych. AK reprezentowała prezes Urszula Furtak wraz z przedstawicielami Zarządu i Rady DIAK. Na początku wszyscy zebrani mogli wysłuchać bardzo ciekawego referatu ks. dr. Grzegorza Cyrana pt. Diecezjalne źródła ewangelizacji. ? Piotr naszych czasów wskazał nam przykład Pięciu Braci z Międzyrzecza, jako naszą duchową spuściznę. To jest źródło naszej duchowości. Z tego źródła mamy czerpać inspirację dla naszych działań ? powiedział ks. Cyran. Gościem sympozjum był ks. prof. Denis Biju-Duval z Rzymu, konsulor Papieskiej Rady ds. krzewienia Nowej Ewangelizacji. Nasz gość podzielił się z uczestnikami sympozjum referatami na temat istoty Nowej ewangelizacji oraz szukał odpowiedzi na pytanie: Kto powinien ewangelizować? ? W nowych pokoleniach można zauważyć opory przed przyjęciem wiary ojców. W takich sytuacjach rodzi się chęć by narzucić wiarę nowym pokoleniom w sposób autorytatywny. Ale to tak nie działa. Przekazywanie wiary jest przekazywaniem życia. Nie polega tylko na przekazywaniu pojęć doktrynalnych, czy moralnych, ale na żywym spotkaniu osoby z Chrystusem.
Centralnym punktem rokitniańskiego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Na program sympozjum złożyły się jeszcze dyskusje panelowe, prezentacje oraz modlitwa za dzieło Nowej Ewangelizacji. Z uczestnikami sympozjum spotkał się także bp diecezjalny Stefan Regmunt.
Uczestnicząc w sympozjum każdy mógł znaleźć odpowiedź czym jest Nowa Ewangelizacja i jak dziś głosić żyjącego Jezusa w Kościele. Dla członków AK sprawa jest jasna. Należy wychodzić do świata by głosić Jezusa w nowoczesny sposób. W zbliżającym się czasie mamy zaplanowanych wiele działań uwrażliwiających na patriotyzm i na postawę bycia osobą, która kocha swoją parafię i Kościół.
Po południu prezentację ?Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji? przedstawił ks. Andrzej Sapieha. Drugiego dnia odbyła się także dyskusja panelowa poświęcona strategiom nowej ewangelizacji.
Po dwudniowym sympozjum w sanktuarium w Rokitnie uczestnicy Kongresu Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji przenieśli się do Zielonej Góry, aby w dziesięciu tzw. kościołach stacyjnych modlić się o odnowienie duchowe katolików i rozmawiać o tym jak skutecznie głosić Ewangelię w Roku Wiary. Akcja Katolicka wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Civitas Chrystiana spotkała się w konkatedrze pw. Św. Jadwigi w Zielonej Górze. W sobotę po Mszy Św. mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji asystenta AK z Diecezji Świdnickiej ? ks. Sławomira Augustynowicza, który mówił na temat zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Apelował on szczególnie do młodych z KSM by wykorzystywali do ewangelizowania popularne portale internetowe, które pełne są wypowiedzi dalekich od nauki Kościoła. Nasze zgromadzenie odwiedził ks. bp. Stefan Regmunt, który zwracał uwagę na zagrożenia wiary jakie czekają na ludzi Kościoła. Przy kościele mieliśmy możliwość poczęstowania się kawą i herbatą z pysznymi ciasteczkami i rozmów w gronie członków grup uczestniczących w Kongresie ale zapraszaliśmy do rozmów też osoby zainteresowane sprawami nowej ewangelizacji. Po południu mieliśmy okazję wysłuchać w Teatrze Lubuskim świetnego koncertu ewangelizacyjnego - recitalu Marii Bober. Koncert poświęcony był bł. Karolinie Kózkównie i bł. Janowi Pawłowi II a odbył się dzięki staraniom Zarządu DIAK. Niektórzy z nas mieli okazję być w Zabawie w Diecezji tarnowskiej, gdzie jest rodzinna parafia bł. Karoliny i odtwarzaliśmy w wyobraźni jej ostatnią drogę życia, która doprowadziła ją na ołtarze. Cieszyliśmy się, że w kolejnym XII Dniu Papieskim mamy taki piękny akcent poświęcony Janowi Pawłowi II.
W modlitewnym czuwaniu w naszym kościele stacyjnym wzięło udział około 200 osób a wśród nich byli delegaci z AK z tak odległych miejscowości jak Gubin, Wschowa czy Dobiegniew.
Po rozesłaniu do domów gdzie nocowała część uczestników Kongresu spotkaliśmy się na kulminacyjnym wieczornym wydarzeniu dnia. Tym wydarzeniem był ?Wieczernik?, czyli czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego. Ponad dwugodzinne spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.30 koncertem oazowego zespołu Full of Grace. Po nim uroczyście została wniesiona ikona Chrystusa Pantokratora, oficjalnego wizerunku Roku Wiary. Odśpiewanie Nieszporów, konferencja kongresowego gościa, ks. prof. Denisa Biju-Duvala i adoracja Najświętszego Sakramentu dopełniło całości. - Jesteśmy wezwani, by wejść w doświadczenie samego Jezusa, w Jego radość, ale i cierpienie związane z podjęciem misji Ojca ? mówił nasz gość. ? Ta radość i cierpienie związane są z przepowiadaniem Dobrej Nowiny. Doświadczanie Bożej miłości i to, że widzimy, że inni ją przyjmują, budzi radość, jednak jest też świadomość, że wielu innych odrzuca Bożą miłość, a to boli ? przekonywał prelegent. ? Powinniśmy wiele się modlić za tych, którzy są blisko nas, o ich wieczne zbawienie. Powinniśmy jednocześnie też prosić Pana, by pokazał nam sposób jak przepowiadać ludziom o miłości Boga ? mówił gość kongresu.
W niedzielę 14 października, nadszedł czas na ewangelizację, oprawa Mszy Św. w kościele stacyjnym oraz w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w centrum Zielonej Góry. Obok tych świątyń otworzyliśmy punkty informacyjne pod namiotami, w których prezentowaliśmy materiały formacyjne i informacyjne dotyczące naszych stowarzyszeń. AK na Kongres wydała informacyjną ulotkę. Przy konkatedrze umieściliśmy dmuchany zamek dla dzieci, który był szczególnie oblegany po Mszy Św. dziecięcej a dodatkową frajdą były dmuchane balony z logiem AK. Były rozmowy z dorosłymi i ukazywanie istoty AK. Ostatnim akcentem czterodniowego spotkania była Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego z okazji rozpoczęcia Roku Wiary.
Uroczystej liturgii 14 października na zakończenie kongresu przewodniczył bp Stefan Regmunt. Mszę św. współkoncelebrowali także bp pomocniczy Tadeusz Lityński, bp senior Paweł Socha oraz blisko 100 kapłanów z całej diecezji. ? Musimy mieć świadomość naszej misji. Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby wszyscy uwierzyli i stali się uczestnikami zbawienia. Bycie człowiekiem wierzącym dzisiaj nie jest łatwe ? mówił biskup i kontynuował: ? Żyjemy w społeczeństwie, które z różnych powodów często odwraca się ku takiemu stanowi jak niewiara. Z drugiej strony widzimy, ile jest środowisk kulturalnych i intelektualnych, które się poddają manipulacji współczesnego świata. Europa ze swym nihilizmem religijnym jest tego przykładem. Dlatego też Kościół chce nam pomóc, abyśmy spojrzeli krytycznie na to wszystko, co nas otacza i jednocześnie spojrzeli krytycznie na samych siebie. I usłyszeli wreszcie to wezwanie, że mamy stać się nowymi ludźmi, mocnymi w wierze.
W homilii do przedstawicieli grup z całej diecezji biskup przypomniał, że adresatami Roku Wiary są ludzie dobrej woli. ? Ci, którzy są silni w wierze, niech składają świadectwo, że warto być blisko Chrystusa i żyć Jego Ewangelią. Ci, którzy są słabi, powinni szukać sposobów, aby swą wiarę wzmocnić. A ci, którzy są daleko od Boga, muszą usłyszeć o tym wszystkim, co jest związane z byciem chrześcijaninem, aby wiedzieli, z jakich wartości, z jakiej perspektywy, z jakich możliwości rezygnują ? mówił pasterz diecezji i dodał: ? Wiara w zlaicyzowanym świecie czeka na odnowienie.
Przedstawiciele Zarządu DIAK aktywnie włączyli się w oprawę tej uroczystej Eucharystii (modlitwa wiernych, przekazanie tekstów Credo, świadectwo wiary oraz słowo podziękowania za Eucharystię). Szczególnym znakiem było rozdanie uczestnikom modlitwy ?Wierzę w Boga?? i uroczyste jej odśpiewanie. Kongres zakończono rozesłaniem
Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK