.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Akcja Katolicka na święceniach biskupa Adriana Puta

W sobotę 13 sierpnia 2022 r., w kościele konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, święcenia biskupie przyjął ks. Adrian Put. Głównym konsekratorem święceń był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Współkonsekratorami natomiast byli: metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga oraz biskup zielonogórsko-gorzowski, Tadeusz Lityński.

W wygłoszonej homilii biskup Lityński powiedział m.in.: „Twoja posługa biskupia musi więc wzorować się i inspirować na stylu życia Tego, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu”. Biskup zielonogórsko-gorzowski, podkreślił również, że posługa nowego biskupa wymagać to będzie „nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak, aby być zawsze Jego żywą ikoną”.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, którzy również wystawili poczet sztandarowy. Zarząd krajowy reprezentowała prezes Urszula Furtak. W opinii prezes Akcji Katolickiej w Polsce fakt, iż apostolska droga biskupa Adriana w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, rozpoczęła się w gorzowskiej parafii pw. Chrystusa Króla, stanowić może dla członków Akcji Katolickiej nadzieję na to, że biskup nominat swoją troską i posługą otoczy również Akcję Katolicką. Jak nadmieniła prezes Furtak „okoliczności pokonsekracyjne zaowocowały nie tylko osobistym spotkaniem i rozmową z biskupem pomocniczym, ale również konstruktywnym dialogiem z biskupami, którzy dziękowali Akcji Katolickiej za mocny głos w obronie Kościoła oraz kapłanów”.

Ze swej strony Akcja Katolicka w Polsce życzy Biskupowi Nominatowi tego, by jego zawołanie biskupie: „In unum congregare” ("Zgromadzić w jedno"), wytyczało w każdym dniu rytm Jego pracy apostolskiej. Jednocześnie zapewniamy Księdza Biskupa o wsparciu modlitewnym członków naszego stowarzyszenia.

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.

ps. Po skończonej uroczystości pozdrowiliśmy nowego biskupa Adriana Puta, dziękując Mu jednocześnie za lata współpracy przy redagowaniu i zamieszczaniu naszych informacji w "Aspektach" - dodatku do Tygodnika "Niedziela", którego ks. biskup był wieloletnim redaktorem naczelnym.

Ryszard Furtak - prezes Zarządu DIAK

Galeria zdjęć:

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 

Niebawem...

Rekolekcje Akcji Katolickiej w Kęszycy Leśnej 09-11.09.2022 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Lubuski Nazaret” w Kęszycy Leśnej

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.